Галерея

Божественна літургія 31 грудня у неділю перед Різдвом Христовим

31 грудня, у тридцяту неділю після П’ятдесятниці, перед Різдвом Христовим, святих отців, Божественну літургію та всеношну напередодні у соборі Різдва Богородиці звершив настоятель собору протоієрей Михаїл Терещенко. За Літургією посилено помолились про Україну, її народ, владу та військо, щоб Господь дав Свій мир нашій землі та милість знедоленим. Перед літургією було відслужено акафіст іконі Божої Матері “Іверська”.

«Христос прийшов, щоб спасти всіх людей,  і навіть по плоті Він поріднився з усіма. І друге, що Господь нам нагадує: ми не повинні соромитися своїх предків, навіть якщо вони десь у чомусь спотикалися і щось неправильно робили. Ми повинні самі виправити їхні помилки – тобто не повторювати їх помилок». – Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій.

Євангелист Матфей своє Євангеліє розпочинає з переліку предків Ісуса Христа, тобто з Його родоводу.

Для багатьох людей, знання свого родоводу є досить суттєвим.

Коли ми відкриваємо перші сторінки Євангелія від Матфея, то бачимо тут список із незнайомих та дивних нам імен. Тим не менше, нам не слід думати, що ми можемо ці рядки пропустити, їх не читати чи вони є лишніми для нас.

Для Матфея родовід Ісуса – це, як заклик до уваги, що зараз після цього він буде розповідати щось важливе. Цей родовід ми можемо порівняти із величавою процесією, котра прямує вулицями міста. Ми бачимо тих, хто йде попереду чи всередині, і з нетерпінням очікуємо того, хто йде в найповажнішому місці, тобто вкінці процесії.

Матфей, говорячи нам про родовід Ісуса, підкреслює нам про Його першість, а не просто приналежність до царської сім’ї, апостол виділяє тут три групи по чотирнадцять імен. Він стверджує, що народження Ісуса є саме тією подією, на котру очікував Ізраїль уже більше як дві тисячі років.

В Євангелії розказується історія окремих прародичів Ісуса. Авраам – основоположник цього родоводу. Саме йому Господь обіцяв ті блага, котрі він та його нащадки отримають в спадок Ханаанські землі, а цар Давид буде царювати над цілим світом. Однак історія показує, що замість могутнього царства нащадки Авраама потрапили у Вавилонську неволю. Перебуваючи на чужині, їм здавалося, що ті обіцянки є назавжди втраченими, що вони потонули в морі гріхів Ізраїльського народу. Проте пророки вірили, що Бог поверне Свою ласку нащадкам Авраама та всьому роду Давида. Після повернення із Вавилонської неволі ізраїльський народ ще довгий час відчував на собі гніт чужинців. Люди очікували Божого суду та визволення від гріхів. І ось, за словами Матфея. Народилося Те Дитя, Котре є Божим помазаником, останній із царського роду, Той Месія, Котрого всі очікують та про Кого говориться в тих стародавніх пророцтвах.

Матфей знає, що народження Ісуса є незвичайним, але також і незвичайною є вся історія спасіння. Незвичним є й цей родовід, який показує як Бог діє в історії людства. Адже в цьому родоводі вміщені імена не тільки святих людей, але так само і тих людей, корі були грішниками. Слід підкреслити, що в цьому родоводі згадано чотири жінки. З точки зору Закону ці жінки були грішницями. Можливо, вони вибрані тому, щоб показати нам із вами, що Бог завжди готовий простити нрыхи людям.

Цей родовід, який ми бачимо в Матфея – це не просто список імен. Він має своє мету. Якщо звичайні родоводи починаються завжди з імені головного персонажу, то тут ім’я Ісуса знаходиться в самому кінці. І це вказує на сповненні в Ньому тих всіх обітниць, які Бог дав Аврааму. З однієї сторони Христос є вершиною та метою священної історії, а з іншої сторони Він вкорінений в історію Ізраїлю та пов’язаний із нею.

Цей родовід показує, як Бога народжується в людині, а людина народжиться в Бозі. Родовід Ісуса неможливо відділити від нашого із вами родоводу, бо саме в нас в нашому житті Бог проявляє Себе.

Новий Завіт розпочинається з Євангелія від Матфея. Мільйони віруючих людей відкривають для себе Христа, прочитавши цей родовід. Народження Ісуса знаменує собою сповнення тих обіцянок, на котрі люди очікували протягом двох тисяч років. І сьогодні, як і тоді, Господь продовжує творити чуда для тих, хто вчиться в Нього вірити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *