21 вересня 2022 року, у день свята Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, наш собор відзначає престольне свято.
Народження Божої Матері покладає початок історії християнства, оскільки саме з Діви Марії втілюється Спаситель світу – Христос.
Напередодні свята у соборі Різдва Богородиці було звершено всенічне бдіння з літією.
У день престольного свята, в соборі Різдва Богородиці була звершена Божественна літургія, яку очолив благочинний Козелецького округу і настоятель собору протоієрей Михаїл Терещенко.
Настоятелю співслужили благочинний Бобровицького округу Ніжинської єпархії протоієрей Миколай Дорошко та клірик собору ієрей Іоанн Ігнатко.
За Літургією були піднесені молитви про мир на українській землі; про позбавлення від ворога; щоб Господь зглянувся на наш народ і зберіг тих, хто у відчаї і втратив домівки; про благословіння Боже людям доброї волі, які допомагають нужденним.
Після Літургії отець Миколай виголосив проповідь про духовний подвиг святих Богоотців Іоакима і Анни та про історію свята Різдва Богородиці.
Наприкінці богослужіння відбувся хресний хід навколо храму з окропленням святою водою. На завершення свята біля собору була проведена святкова трапеза для всіх вірян.
Свято це було встановлено Церквою ще в IV столітті як ознаменування народження у благочестивого подружжя з містечка Назарет, Іоакима й Анни, дочки Марії — майбутньої Матері Господа нашого Іісуса Христа.
***
Від особистості залежить дуже багато. Насправді, чи полетіло б людство в космос, чи подолало б страшні масові епідемії минулого, якби не знайшлися генії та герої, здатні це зробити?
Але існувала місія, набагато відповідальніша та більш вимоглива до особистості виконавця. Назва цієї місії – Боговтілення. Мета – спасіння людства від того розриву з Богом, який стався у часи Адама і Єви, і наслідком якого стала наша смертність. Іншими словами — перемога над смертю та прорив до Вічного Життя.
Проте, щоб втілитись на землі та звершити цю головну місію в історії людства, Богові була потрібна особлива ЛЮДИНА. Така, святість і чистота якої дозволили б витримати доторкання до Божества і не згоріти, подібно до Біблійної Неопалимої Купини.
Такою людиною стала маленька дівчинка на ім’я Маріам з галілейського містечка Назарет.
***
У жилах батька діви Марії Іоакима текла кров його видатного пращура – псалмоспівця і пророка Давида, а його дружина Анна походила з родини первосвященика Аарона. Подружжя довго чекало на появу дитини, але дожило до сивих років бездітними. В ті часи люди були переконані: майбутній Спаситель Світу не може з’явитись у грішних батьків. Тому Іоаким і Анна постійно потерпали від докорів оточуючих, адже безпліддя в народі, що очікував на народження Месії, вважалася карою за важкі гріхи.
В одне зі свят Іоаким приніс до Ієрусалимського храму свою жертву Богові. Проте священик не прийняв його жертви, вважаючи сивочолого чоловіка запеклим грішником. Іоаким із глибоким сумом пішов до юдейської пустелі і там зі сльозами молився Богові про дарування немовляти.
Свята Анна, дізнавшись про події у храмі, і про те, як був принижений її чоловік, також почала з новою силою просити Всевишнього про милосердя до їхньої родини. Іоаким та Анна пообіцяли: якщо станеться диво, і в них народиться дитина, вони обов’язково присвятять її на служіння Богові. Про те, що їхня молитва почута, і що невдовзі світ побачить майбутню Матір Свого Спасителя, святе подружжя сповістив Архангел Гавриїл.
***
«Справжнє на честь Діви торжество воістину прикрашене багатьма великими дарами і справедливо вважається днем спасіння всього світу», — писав у IX столітті святитель Фотій, патріарх Константинопольський.
Ми святкуємо особливе Різдво – те єдине і неповторне, без якого не відбулося б інше Різдво. Тисячі років людство очікувало на Месію і Спасителя, але існувала одна умова: для того, щоб Господь Іісус Христос прийшов в цей світ, повинна була спочатку народитись Та, Котра могла б стати Його Матір’ю. Та, чистота і досконалість Якої дозволили б Їй доторкнутись до Бога і не згоріти, дозволили б носити Його в собі і народити Його в земне життя. Тому народження Пречистої Діви – це дійсно, для кожного з нас – справжній початок Спасіння.
А ще – це нагадування про те, що людина може бути по-справжньому досконалою та здатна розкрити в собі Образ Божий, якщо намагатиметься передусім в житті виконувати волю Божу – так, як це робили батьки Пречистої, як робила Вона сама, і до чого, зрештою, прикликано кожного з нас.
Пресвята Богородице, допомагай нам!